UA-177343201-1

هپاتیت سی نوعی ویروس است که موجب التهاب کبد میشود. به گزارش ساناکار به نقل از مدیکال نیوز تودی:این ویروس میتواند صدمات جبران ناپذیری به کبد بزند،موجب سرطان و حتی مرگ شود.

اکثر افرادی که آلوده به این ویروس هستند از آن اطلاعی ندارند زیرا علائم آن تا مدت ها ممکن است آشکار نشود. شایع ترین راه انتقال هپاتیت سی از راه سرنگ آلوده می باشد.در موارد بسیار کمی دیده شده که کودکان از مادر خود این بیماری را میگیرند.همچنین از طریق رابطه ی جنسی و استفاده از وسایل شخصی مانند مسواک نیز منتقل می شود.

حدود 70 الی 80 درصد افراد هیچ علامتی از این بیماری ندارند.در این افراد علائم پس از سال ها زمانی خود را نشان خواهد داد که تخریب کبد شروع شود.

علائم عبارتند از:تب متوسط تا شدید،خستگی زیاد،درد شکم،کاهش اشتها،حالت تهوع،استفراغ،درد مفصلی،ادرار تیره،مدفوع رنگی و زردی پوست.این ویروس یا پس از 6 ماه از بین میرود یا پیشرفت میکند.

هپاتیت سی پس از انجام آزمایش های مختلف مشخص می شود. چه کسانی باید آزمایش بدهند؟ افراد معتاد که از سوزن استفاده میکنند،افرادی که در مراکز درمانی کار میکنند و در معرض سوزن هستند،افرادی که شریک جنسیشان مبتلا به این ویروس است،افرادی که از دستگاه تصفیه ی خون برای مدت طولانی استفاده کرده اند،افرادی که عمل پیوند داشته اند ومبتلایان به ایدز.

این بیماری در یکی از دونوع آن قابل درمان است.بسته به شدت ویروس،میزان تخریب کبد و سلامتی کلی بیمار درمان آن تجویز می شود. اما اگر نوع دیگر آن باشد میتوان آن را کاهش داد و کنترل کرد. افرادی که بیماریشان شدت یافته پیوند کبد انجام میدهند اما این کار ویروس را از بین نمیبرد و باید برای درمان ویروس پس از پیوند اقدام کرد.

حدود 15 الی 25 درصد افراد بدنشان به تنهایی میتواند ویروس را پاک سازی کند. واکسنی برای هپاتیت سی وجود ندارد.

اما برای هپاتیت ای و بی موجود است. برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس از استفاده از وسایل شخصی دیگران و سوزن استفاده شده خودداری کنید.اگر به این بیماری مبتلا هستید زخم های خود را بپوشانید،چسب زخم و وسایل خونی را با ملاحظه دور بیندازید،وسایل شخصی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از اهدا کردن خون و ارگان های بدن خودداری کنید.

ترجمه : ساناکار

منبع : MedicineNetساناکار در زمینه ارائه خدمات آنلاین و حضوری فعالیت می کند و با خلق ارزش هایی برای کاربرانی که از خدمات استفاده میکنند و همچنین مشتریانی که خدمات ارائه می کنند ، همیشه بهترین و مناسب ترین انتخاب را برای کاربرانش فراهم می کند. ساناکار بطور کلی در حوزه : کامپیوتر و موبایل ، خدمات فنی ، خدمات آموزشی ، خدمات خانه و ساختمان ، خدمات کسب و کار فعال است و شما میتوانید از مناسب ترین و بهترین خدمات توسط مجرب ترین خدمات دهندگان بهره مند شوید.